การสัมมนาภาษาอังกฤษเรื่อง The 12 Core Value of Thais |
|
เมื่อวันศุกร์ที่ 27 มีนาคม 2558 ทางชมรม We Speak English และกลุ่ม Let’s Speak English ได้จัดการสัมมนาภาษาอังกฤษเรื่อง The 12 Core Value of Thais ขึ้นเพื่อเป็นการฝึกทักษะการพูดและการฟังให้แก่สมาชิกของชมรม และกลุ่ม อนึ่งในการจัดสัมมนาในครั้งนี้ได้มีคณาจารย์เข้าร่วม 3 รูป/คนคือ พระอาจารย์ยูเกศ ศากยะ รศ.ดร.ไพโรจน์ บัวสุข และอาจารย์ธีรชัย ชาติชนบท นักศึกษาได้รับฟังข้อเสนอแนะดีๆ เกี่ยวกับเรื่องที่สนทนาในแต่ละสัปดาห์จากบรรดาอาจารย์ที่เสียสละเวลามาเข้าร่วมสัมมนา และให้ข้อคิดและแนวทางการใช้ภาษาอังกฤษ A seminar on “The 12 Core Value of Thais” on 27th March 2015 was organized by “We Speak English Club and Let’s Speak English Group” with about 22 ordinary students and 8 monk students participating the seminar. Most of them were from the Faculty of Education majoring in Teaching English and Faculty of Humanities majoring in English. The seminar was successful and helpful in encouraging students to be eager to learn more and more English for their advancement. Individual students chose the topic on his/her own choice to be presented and shared to others with advice given by the lecturers. Ven.Yukesh Shakya , Assoc.Prof.Dr. Pairote Buasook and Teacher Teerachai Chartchonbot joined this seminar. Moreover, students are getting chance to practice their speaking and show their idea in different topics each week.
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_07.JPG) ![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_01.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_02.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_03.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_04.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_05.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_06.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_07.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_08.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_09.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_10.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_11.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_12.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_13.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_14.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_15.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_16.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_17.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_18.JPG)
![](http://www.mbuisc.ac.th/file-mahasamai/mbuisc%2027.3.58/mbuisc_19.JPG)
|